Гледано од далеку, зградата остава впечаток на непобедлива карпа. Изграден во градот Ласа, на врвот на планината Потала, на надморска височина од 3.700 метри, на работ на карпата Марпо Ри, чие име значи Црвен рид, палатата Потала е еден од симболите и силата на тибетскиот будизам.

Пишаните извори велат дека кралот Сонгчен Гамп го избрал овој предо за својот престој во VII век. Тој сакал да обезбеди место за живеење на монасите, па изградил палата на блискиот рид, тогаш наречен „белата кралска резиденција“.

Во 1645 година, Петтиот Далај Лама Лобсанг Ѓатсо (1617-1682) наредил реновирање на палатата, која траела околу 50 години. Потона и беше надградуван во следните 300 години по тој потфат.

Денес, Потала има 13 ката и е висока 110 метри.

Се состои од три дела: Белата палата, каде што живеел Далај Лама, Црвениот дворец, во кој се сместени поштата на Буда и салата со надгробните споменици на Далај Лама и дневната соба на белиот ламаист.

Низ вековите, во рамките на комплексот биле подигнати бројни градби, но со оригиналот тие формираат хармонична целина.

ИЗВОРNationalGheographic.rs
претходниот член,Работното место може да биде стресогена средина, а еве како да се справите со стресот:
Следната статијаЈапанда стилот ќе биде вистински хит во 2022 година во областа на внатрешен дизајн

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде