Пред 76 години, закоравените советски војници забележаа сцени на незамислив ужас во Аушвиц.

Нацистите разнеле делови од страницата, каде што загинале најмалку 1,1 милиони луѓе, од кои 90% биле Евреи – но илјадници затвореници останале.

Денес, Аушвиц останува во голема мерка недопрена – напуштените колиби и бодликавите жици остануваат неми сведоштва за некои од најлошите злосторства во историјата на човештвото.

Стотици трупови беа расфрлани околу местото, како и илјадници затвореници, напуштени затоа што беа премногу болни или слаби за „маршот на смртта“ до Рајхот.

Советските трупи пронајдоа и повеќе од 300 000 машки одела и 7,7 тони човечка коса.

Советскиот војник Иван Мартинушкин, доаѓајќи во неговите единици во јануари 1945 година, рече: – Беше тешко да ги гледам. Се сеќавам на нивните лица, особено на очите што ги предадоа нивните маки.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Како се манифестира мизофонија или страв од врева?
Следната статијаКако нашиот мозок реагира на убавина и што се е убаво?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде