Ова е едно од најмалку пријатните искуства, бидејќи ја одзема силата за дејствување и прави дури и тривијалните проблеми да прераснат во несовладливи пречки.

Секојдневието не е секогаш пријатно. Имаме многу обврски кои треба да ги завршиме во одредено време, а обично и немаме многу време.

Нема моменти на одмор, а кога ќе најдеме неколку часа релаксација, често ги користиме за да го надоместиме тоа. Не се грижиме доволно за времето за себе, задоволството и релаксацијата.

Претпоставуваме така, бидејќи сите живеат во брзање. Во меѓувреме, преоптоварувањето со задачи и заборавањето на сопствените потреби доведува до емоционална исцрпеност.

Како да препознаете емоционална исцрпеност?

Емоционалната исцрпеност е придружена со различни симптоми кои може да варираат од личност до личност. Пред се, недостига сила и мотивација за извршување на обични активности. Тоа е придружено со чувство на преоптоварување, нервоза, промени во расположението, недостаток на радост.

Се појавува беспомошност, проблеми со концентрацијата и меморијата. Многу луѓе се жалат и на проблеми со спиењето, мачни болки во вратот и главата, грбот или стомакот. Оваа состојба е јасен предупредувачки сигнал од телото дека е време да се промени. Ние не сме неуништливи и често го забораваме тоа.

Пет начини да се збогувате со емоционалната исцрпеност:
  • Реорганизирајте го вашиот секојдневен живот

Неопходно е да се најде баланс помеѓу должноста и задоволството. Важно е времето за работа, дома, саканите и хобиите. Кога една област од животот доминира во друга, се појавуваат проблеми.

Честопати причината за таквата состојба е несоодветната поделба на должностите и управувањето со времето. Вреди да стекнете навика да го планирате денот така што ќе вклучува и професионални активности и време за најблиските и задоволство.

Направете листа на приоритети и обидете се да се справите со не повеќе од еден од нив истовремено. Ова ќе ви помогне да ја преземете контролата врз вашиот секојдневен живот.

  • Ограничете го бројот на стимули

Прекумерната стимулација ја попречува релаксацијата и прави да се чувствувате поуморни. За да го избегнете ова, ограничете го времето кога користите електронски уреди, затворете ги очите за момент и фокусирајте се на здивот.

Или ставете слушалки и слушајте бел шум или релаксирачка музика. Вечерта ќе ви помогне релаксирачка бања, исклучување на телевизорот и звуците на телефонот, спуштање на ролетните.

  • Препознајте ги вашите емоции

Разбирањето на емоциите што се појавуваат е неопходно за да се контролираат. Ако досега сте имале проблеми со ова, обратете се до соодветните водичи кои ќе ве научат.

Вреди да разговарате за емоциите со некој близок, а доколку е потребно, со терапевт или психолог. Понекогаш е неопходна помош од специјалист за да се организира сè на вистински начин.

  • Поставете граници во односите со другите

Односите со други луѓе исто така можат да придонесат за емоционална исцрпеност. Може да ви ја исцрпи енергијата ако, на пример, посветувате повеќе внимание на другите отколку на себе.

Или имате токсична личност во вашето друштво која ви ја одзема енергијата и радоста во животот. Проверете ги вашите познаници, научете учтиво да одбивате, барајте другите да ги почитуваат вашите планови.

Едно е да се биде подготвен да разговара и да помогне кога е потребно, а друго е да се согласи на злоупотреба. Ефективното поставување граници не е секогаш лесно, но ќе ви помогне да избегнете хаос во вашиот живот.

  • Грижете се за вашата благосостојба

Грижете се за малите задоволства и одвојте време за релаксација која најмногу ја сакате. Грижете се за себе за да се чувствувате подобро. Добра книга, одење во кино или средба со пријатели се одлично бегство од секојдневните проблеми и секојдневието.

Ако чувствувате дека ви недостасува сила и енергија да поминете уште еден ден со насмевка, погрижете се за себе што е можно поскоро. Направете ги потребните промени и создадете добри нови навики.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Парадоксот на Пикасо: Тоа за што ви треба помалку време да го направите чини повеќе пари!
Следната статијаРаботниците кои се на возраст од 40+ треба да работат по три дена неделно

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде