Веројатно многу пати сте се нашле во ситуација да го извадите вашето куче на прошетка и да видите дека јаде трева. Ако се прашувате зошто го прават тоа. Постојат неколку причини.

Првата е дека кучињата се всушност сештојади. Најмногу сакаат да јадат месо, но не им е непознато јадењето на некој зеленчук или овошје, за кои знаете дали некогаш сте му дале на вашето домашно милениче морков или јаболко од љубопитност. Така објаснувањето е дека тие всушност сакаат да јадат трева.

Друго објаснување е дека кучињата често повраќаат откако ќе конзумираат трева.

Имено, некои кучиња имаат проблеми со стомакот, па со јадење трева ја ублажуваат непријатноста. Тие може да имаат чувствителен стомак и може да имаат паразити или да немаат одредени дигестивни ензими.

Добро е да се знае дека јадењето трева не е невообичаена појава и не загрижува доколку кучето не ја јаде во големи количини. Ако покрај тревата јаде и разни други работи што не се јадат, посетете го вашиот ветеринар бидејќи тоа може да биде нарушување во однесувањето.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Домашните миленичиња се најдобра терапија против стресот, а позитивно влијаат и на когнитивните способности!
Следната статијаКолку пари месецов треба да одвои едно домачинство доколку во семејството има прваче?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде