Метаболистичките процеси се многу важни прво за здравјето, потоа и за изгледот.

Ако метаболизмот брзо и правилно ги користи хранливите состојки од храната што ја внесуваме и придонесува нашето тело брзо да се исчисти од токсини, тогаш имате здрава и витка личност.

Но за да го подобрите вашиот метаболизам треба да се придржувате до следниве неколку правила:

  • Порано одете во кревет

Одењето во кревет на полноќ е деструктивно по вашето здравје.

Првата РЕМ фаза треба да започне околу 22.00 часот бидејќи тогаш организмот се подготвува за процес на детоксикација.

Ако останувате доцна навечер будни, колку и да спиете во текот на денот, нема да можете да го надокнадите изгубениот сон навечер.

Нашиот организам е програмиран да одмара во текот на ноќта.

  • Конзумирајте течна храна 

Скоро секој оброк може да го замените со смути. Затоа наместо да јадете тврда, терминчки обработена храна, подгответе си едно смути и осигурајте се дека сте ја внеле дневната доза на витамини и миниерали.

Храната во течна состојба исто така го намалува ввреметраењето на варење и исклучително лесно се апсорбира во крвта.

Освен смути можете да конзумирате и различен тип на супи во кои задолжително треба да додадете зелечнук заради побогата исхрана.

  • Пробиотици

Природните пробиотици се наоѓаат во ферментирана храна.

Затоа се препорачуваат киселите краставички, јогуртот, киселото млеко и сл.

Јадете ферментирана храна почесто за правилен внес на „добри бактерии“ кои ќе ви помогнат во побрзо разградување на храната.

 

 

 

ИЗВОРМој збор
претходниот член,Попладневна дремка е многу здрава и препорачлива
Следната статијаСЗО: Индискиот сој на коронавирус е откриен во 44 земји

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде