Појадокот е многу важен оброк – може или да ви го разубави денот или да ви го наруши. Иако многумина мислат дека е најздраво да се јадат житарки, јајцата се идеален појадок кој има бројни здравствени придобивки.

Истражувањата покажаа дека помагаат во заштитата на срцето. Студијата, објавена од „Life“, во која учествувале 4.778 испитаници на возраст од 30 до 79 години, спроведе истражување за потрошувачката на јајца.

Анализата утврдила дека 1.377 од нив никогаш немале кардиоваскуларни заболувања, додека 3.401 од нив имале. Потоа беше испитувано прашањето колку често јаделе јајца, како и друга храна како месо и зеленчук.

Кога авторите ја погледнале крвта на учесниците, откриле дека оние кои редовно јаделе јајца имаат повеќе аполипопротеин А1 во нивните системи, што може да доведе до формирање на липопротеински молекули со висока густина, што помага да се спречи срцев удар и мозочен удар.

Заедно, нашите резултати даваат потенцијално објаснување за тоа како консумирањето умерени количини јајца може да помогне во заштитата од срцеви заболувања, рече авторот на студијата Канкинг Ју, вонреден професор на Одделот за епидемиологија и биостатистика на Универзитетот во Пекинг.

ИЗВОРМондо.рс
претходниот член,Како да избегнете врска со токсичен партнер?
Следната статијаСо палење на вратата од Центарот за култура „Ванчо Михајлов“, Ламбе Алабаковски ги запали симпатиите кај граѓаните!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде