Италија ќе преземе законски мерки против компаниите „Фајзер“ и „АстраЗенека“ поради доцнење во испораката на вакцините, предупреди министерот за надворешни работи, Луиџи ди Мајо.

Тој вели дека Италија ќе преземе вакви чекори со намера да ја забрза испораката што, според него, е подобро отколку земјата да бара отштета.

Правиме сè за да не мора да го менуваме планот за вакцинација. Ги активиравме сите канали за Европската комисија да може да стори сé за да ги принуди овие господа да ги почитуваат нивните договорни обврски, изјави Ди Мајо за РАИ.

ИЗВОРНова Македонија
претходниот член,Сончево и релативно топло време нè очекува денеска
Следната статијаНиту Заев, ниту Османи, проблемот со Бугарија ќе го реши Ахмети

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде