Блажена Марија е многу почитуванa светица, особено кај жените. Иако не е со црвено писмо, се почитува како Марија Огнена.

Овој ден е всушност спомен на Марија Магдалена. Родена е во планинските региони на Сирија, околу градот Магдала, поради што го добила името Магдалена.

Таа била грешна во младоста, но Исус ја избавил од нејзините гревови. Подоцна станала негова ученичка, го следела и ги слушала неговите проповеди.

Црвено јајце за Христовото воскресение

По Христовото воскресение, таа патува во Рим за да му го објасни воскресението Христово на царот Тибериј со црвено јајце.

Во таа прилика, таа го обвинила Понтиј Пилат пред царот, кој не сакал да го заштити Исус, туку го осудил на смрт.

Подоцна, Пилат бил лишен од високото достоинство и протеран во Западна Европа.

Од Рим, Марија Магдалена отишла во Ефес, кај апостолот Јован Богослов и таму починала по некое време.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Временска прогноза: Допрва не очекуваат пеколни температури
Следната статијаДали жените се посреќни кога се сами или со партнер?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде