Грчкиот православен свештеник Николаос Какабелакис беше застрелан во стомакот вчера кога излегуваше од својата парохиска црква во францускиот град Лион.

Тој бил застрелан двапати во стомакот со ловечка пушка додека ја затворал вратата на местото за богослужба околу 16 часот, а напаѓачот по пукањето избегал.

Отец Какабелакис беше пренесен во болница во свесна, но исклучително тешка состојба, а според „Ле Прогрес“, тој сè уште е критичен.

Голема потера од француската полиција резултираше со апсење, а напаѓачот беше пронајден во локална ќебапчилница. Властите сè уште не го карактеризираат злосторството како терористички напад.

Престрелката се случи само три дена откако исламист закла три лица во католичка црква во Ница, и две недели откако професорот Самуел Пати беше обезглавен на улица во Париз.

ИЗВОРhttps://www.novosti.rs/planeta/svet/931347/ovo-pravoslavni-svestenik-koji-upucan-lionu-napadac-ispalio-dve-patrone-sacmare-stomak-uhapsen-cevabdzinici-foto
претходниот член,Кафе бар „Интермецо“ ја отстранил пломбата и продолжил со работа и покрај забраната
Следната статијаИлон Маск гради самооддржлив град на Марс

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде