Првиот демократ кој ја презеде државата по Бил Клинтон во 1996 година, – Бајден ги освои 16-те гласачи на изборен колеџ како дел од победата со 306-232.

Асошиејтед Прес во четвртокот вечерта по пребројувањето објави дека изборните власти ја потврдиле победата на Бајден повеќе од две недели по денот на изборите.

Пребројувањето на гласовите резултираше во тоа што официјални лица во четири окрузи откриле вкупно околу 5.800 гласови. Како резултат на тоа, Трамп внесе околу 1.400 гласа поблиску до Бајден, но останува губитник.

Државниот секретар на Џорџија, Бред Рафенспергер, изјави дека попустот се должи на човечка грешка и нема докази за местење или широко распространета измама.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде