Здравствениот регулатор на Бразил ги суспендираше испитувањата на кинеската развиена вакцина Ковид-19 по „сериозниот несакан настан“ во кој бил вклучи примател доброволец.

Кинескиот производител на лекови Синовац Биотек започна 3-та фаза на испитувања на својата CoronaVac во соработка со бразилскиот институт Бутантан во Сао Паоло кон крајот на јули, со цел да регрутира 130.000 волонтери.

Испитувањата во фаза 3 ја претставуваат последната и најважна фаза на тестирање пред да се побара регулаторно одобрување.

Паузата во тестирањето означува потенцијален неуспех за еден од водечките кинески кандидати за вакцини и доаѓа во моментот кога американскиот производител на лекови „Фајзер“ изјави дека раните податоци од сопствената вакцина за корона вирус покажале повеќе од 90% ефикасност.

Според белешката на Националната агенција за надзор на здравјето на Бразил, инцидент пријавен на 29 октомври доведе до одлука за прекинување на тестирањето со цел подобро да се оценат податоците и да се процени ризикот.

Со прекината студија, не може да се вакцинираат нови волонтери, гласеше белешката објавена од Си-Ен-Ен Бразил доцна во понеделникот.

Белешката не ја образложи специфичната природа на сериозниот настан или местото каде се случил, повикувајќи се на заштита за приватноста.

Институтот Бутантан соопшти дека ќе одржи прес-конференција во вторник наутро по локално време, според Си-Ен-Ен Бразил.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде