Експертите сметаат дека ова може да биде чекор што ќе успее да ја контролира пандемијата. Во моментов достапни вакцини се за лица над 16 или 18 години.

Од овие податоци, јасно е колкав процент од населението не е во можност да прими вакцина.

Децата кои не биле вакцинирани го шират вирусот

Иако младите и децата остануваат невакцинирани, јасно е дека тие претставуваат потенцијална закана во однос на ширењето на вирусот.

Децата можат да го шират вирусот како возрасните, па вакцинацијата ќе помогне да се намали бројот на заразени, објасни Ен Мунана, член на Одделот за јавно здравје во Чикаго. Лекарите не се сигурни колку долго децата можат да го шират вирусот откако биле изложени на него, но се верува дека е истиот период како кај возрасните.

Децата се клучен фактор за постигнување колективен имунитет

Со цел децата да бидат оние кои го одржуваат живиот вирус во заедницата, експертите сметаат дека треба да се вакцинира и за да се постигне имунитет на стадото. Сè уште не е познато колкав процент од децата треба да се вакцинираат.

Би рекол дека тоа е од 60 до 90 проценти од децата, рече Никол Камби, професор по микробиологија, додавајќи дека треба да има што повеќе деца вакцинирани, особено поради новите варијанти на вирусот кои можат да се шират уште побрзо.

Постои и реалност која вели дека не секој возрасен ќе се вакцинира, или поради избор или од здравствени причини. За некои, ова се алергии, а за други, одлуката да не се вакцинираат од некои непознати причини.

ИЗВОРАло
претходниот член,Се очекува биткоинот да достигне вредност од 60.000 долари
Следната статијаМаска од киви за подобрување на еластичноста на кожата на лице

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде