Библиотеките ширум Јапонија сега користат машина што стерилизира книги користејќи ултравиолетова светлина, што им дава сигурност и доверба на посетителите дека можат безбедно да вадат изнајмени книги за време на пандемијата на короната, пренесува Ројтерс.

Библиотеката Наримасу во Итабаши, северно од Токио, ја има инсталирано машината од 2018 година, но директорот на таа институција истакна дека сега се користи три пати повеќе.

Читателите можат да ја користат машината сместена веднаш до предниот дел од бирото во библиотеката, откако ќе ги земат книгите, а потоа повторно по враќањето, но сето тоа не е задолжително, односно не е услов да сме единствениот начин да влеземе во библиотеката.

Менаџерите на библиотеките во земјата ја инсталираат оваа машина, што трае 30 секунди за да се стерилизира книгата со УВ светлина, а потоа корисниците треба само да ги „размавтаат“ страниците за да ја исчистат прашината.

За многу од оние што беа во библиотеката, таа машина беше големо изненадување, бидејќи беа одбиени од можноста да се пренесе Ковид 19 преку книги.

Корисничката Ерико Изозаки, која еднаш во неделата доаѓа во библиотеката да позајми детски книги, рече дека машината е многу забавна за нејзиниот син, бидејќи тој бил фасциниран од сината ултравиолетова светлина, што е вистинска атракција за него.

-Не сум сигурен колку е ефикасно ова, но мислам дека е подобро од тоа да нема ништо, и е забавно, бидејќи се чини дека моето дете навистина ужива да ја гледа машината, рече Ерико Изозаки.

Многу од нив ја користеле машината при враќање на книги, како и 77-годишната Јасухита Кобајаши, која исто така изрази благ сомнеж, како и претходниот корисник.

-Се чувствувам олеснето затоа што стерилизирам книги, но не сум сигурен дали тоа е навистина ефикасен начин.

Иако Јапонија избегна висока стапка на смртност како резултат на напади на Ковид 19 во споредба со трагедиите во други земји, ова сега се менува со доаѓањето на третиот бран на коронавирус.

ИЗВОРЕспресо
претходниот член,Дали сите сме на ПОГРЕШНАТА ПРОСЛАВА?
Следната статијаВремето денеска: Сончево со мала до умерена облачност

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде