Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ изјави дека за време на неговата посета на Брисел, една од темите било инсистирањето на Хрватска за забрзување на дистрибуцијата на вакцините.

Хрватската влада досега порача 6,8 милиони дози вакцина. Досега пристигнаа околу 450 000. Треба да има околу милион дози вакцини во Хрватска до 1 мај. Сето ова е нешто побавно отколку што се очекуваше. Проблемите се појавуваат со огромните нарачки. Големи количини се нарачани од ЕУ и други земји низ целиот свет – рече Пленковиќ.

Тој уште еднаш потенцира дека на Хрватска и е неопходна вакцина, бидејќи Хрватска е туристичка земја.

Додаде дека Хрватска сака да влезе во туристичката сезона со што повеќе вакцинирани хрватски граѓани, а истото да го обезбеди и на ниво на ЕУ.

Зборувајќи за дистрибуцијата на вакцини, Пленковиќ рече дека од летото, кога започнале преговорите со фармацевтските компании, Хрватска постепено добивала сигнали од Европската Комисија за преговори.

Во текот на летото, сите расположиви информации укажуваа на тоа дека вакцините „Астразенека“ ќе бидат завршени што е можно поскоро и одобрени што е можно побрзо. Тогаш нешто се искомплицира. Во моментот, срамота е што нарачавме најмногу од „Астразенека“ затоа што тие забавија со дистрибуцијата – рече Пленковиќ и потсети дека Хрватска веднаш од кај нив нарача 2,7 милиони дози.

ИЗВОРНова Македонија
претходниот член,Какво влијание има „Фејсбукот“ врз вашето општо здравје?
Следната статијаНародни обичаи за денешниот голем христијански празник

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде