Во првите осум месеци од оваа година, 112 лица исчезнаа на Косово, најголем број на пријавени случаи има од Приштина – 40, потоа следуваат Пеќ со 23, Гњилане со 16, Ѓакова 14, Призрен со 13 и Митровица со шест исчезнати лица, соопшти косовската полиција, известува Репортери.

Во истиот период минатата година, според полицискиот извештај, дури 252 лица биле пријавени за исчезнати.

Во 2018 година, биле пријавени исчезнати 240 лица.

Како фактори кои влијаат на оваа појава, социолозите често ги спомнуваат самите лица, бидејќи во повеќето случаи тие резултираат со смрт или проституција, но се споменува и трговија со органи од криминални групи.

Во исто време, тоа предизвикува бројни последици за семејството, земајќи ги предвид нивните грижи, проблеми, па дури и други болести како резултат на загуба на член на семејство.

Според социолозите, последиците се пренесуваат и на општеството, што се рефлектира во појавата на социјална и физичка несигурност, претворајќи ја во општ страв и недостаток на безбедност.

Најновиот случај на исчезнување е забележан во Скендерај, кога со денови не се знаеше ништо за судбината на 26-годишната жена.

По серија пребарувања, каде беа активирани многу доброволци, живата Егзона Ферати беше пронајдена во селото Гланасела кај Глоговац.

ИЗВОРАло
претходниот член,Тихановска: Лукрашенко мора да падне
Следната статијаЗлатни правила за прилагодување на сонот на зимско сметање на времето

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде