Недостигот од работници во Германија, според информациите на претприемачите, ја намалува ефикасноста на фирмите и приходите – објави emigriko.mk.

Се повеќе компании мораат да го ограничат своето работење бидејќи едноставно немаат доволно персонал“, вели Стефан Зауер од Ifo – минхенскиот институт за економски истражувања. Според проценките на експертите, овој проблем би можел да стане уште полош на среден и долг рок.

Најголем недостиг на работници е забележан во услужната дејност, а погодени се дури 64 отсто од хотелиерските и угостителските компании. Слична е состојбата и во транспортот и превозот на стоки.

Во секторот преработувачка индустрија најпогодена е прехранбената индустрија. Во градежниот сектор 39,3 компании се жалат на недостиг од работници, а бројката би била поголема доколку градежните компании би можеле да работат со полн капацитет, што во моментов не е случај поради недостиг на материјали.

Традиционално, сè уште има недостиг од експерти во ИТ индустријата и во автомобилската индустрија, како и во здравството.

ИЗВОРЕмигрико
претходниот член,Како да се справите со токсичен колега на работа
Следната статијаНови поскапувања на горивото

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде