Чоколадото на многумина им е омилено уживање, а доволна е барем една коцка да го заслади денот. Но, дали знаевте дека постои погрешен начин за складирање на чоколадо? Сигурно барем еднаш сте го чувале во фрижидер, но според нутриционистите тоа е погрешно.

Научникот за исхрана Натали Алибранди ги откри најголемите грешки што ги прават луѓето кога уживаат во слаткото задоволство, пишува Mirror.

Чоколадото не треба да се чува во фрижидер, бидејќи влажноста е превисока. Наместо тоа, слаткото место во однос на оптималната температура беше откриено дека е 18°C.

Знаците дека вашето чоколадо е неправилно складирано вклучуваат дека нема остар звук кога ќе скршите квадрат. Исто така, еден од знаците е дека почнува да се распаѓа или пребрзо се топи во устата.

Натали тврди дека 11 часот е најдобро време за чоколади, бидејќи какаото содржи кофеин и шеќер, што ги прави добри пред ручек.

Треба да дозволите чоколадото да се растопи во устата за да се развијат вкусовите, давајќи попријатно искуство. Едно интересно „правило“ вели дека треба да го одвоите времето помеѓу чоколадните шипки.

Повеќето луѓе веднаш преминуваат на следното парче, но според експертите, добра идеја е да почекате до 15 минути пред да преминете на следното парче за да уживате во неговиот вкус.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Македонија привлечна за странските туристи и во септември
Следната статијаЗближувањето на Македонија и Албанија Рама го гледа како судбинска случка