дома информација вест Франција повторно на мета на терористите: Уште еден случај на тероризам во...

Франција повторно на мета на терористите: Уште еден случај на тероризам во неколку дена

104
0

Железничката станица Пар-Диу во Лион е евакуирана поради пријава за бомба, а во тек е полициска акција, соопшти полицијата, додавајќи дека едно лице е уапсено.

Локалниот весник „Ле Прорес“ во Лион објави на својата веб-страница дека жена која носела неколку торби се заканувала дека ќе се разнесе и извикала „Алаху Акбар“.

Екипата за деактивирање на експлозивни направи е на лице место и врши проверки, а околу станицата полицијата и армијата формирале кордон и го затвориле приодот.

Железничката компанија СНЦФ на Твитер потврди дека сообраќајот околу Лион е прекинат.

Политичарот Дамијан Абад на Твитер изјави дека планира да оди со воз до Лион, но дека тоа е невозможно поради „заканата од бомба“.

Новинарот Џулиен Дамбоа изјави дека патниците го оставиле багажот и побегнале од станицата.

ИЗВОРМондо
претходниот член,ЕУ предлага реформи во СЗО
Следната статијаДенеска релативно слично време на вчерашното

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде