Во друг обид да го забави ширењето на дезинформации на својата платформа, Фејсбук планира да ги казни групите што ги прекршуваат правилата за содржина со „условна казна“, односно пробен период, објави компанијата, пишува The Verge.

Фејсбук ќе ја цензурира секоја група, и јавна и приватна, што постојано ги крши стандардите на заедницата.

Модераторите на групите ќе треба лично да ги одобрат сите објави во рок од 60 дена и нема поплаки за групите што се наоѓаат на проба.

Ние привремено бараме од администраторите и модераторите на некои политички и социјални групи да ги одобрат сите објави, доколку нивната група ги прекршила правилата на нашата платформа, изјави портпаролот на Фејсбук, Леонард Лем.

Администраторите ќе бидат известени за нивниот статус на група и ќе бидат известени кога ќе се отстранат ограничувањата.

За време на пробниот период, Фејсбук ќе следи како модераторите на цензурираните групи се справуваат со објавите, доколку продолжат да дозволуваат содржина што ги крши правилата на платформата, Фејсбук може целосно да ги затвори групите.

На почетокот на оваа недела, Фејсбук ја затвори групата „Стоп за кражбата“, во која членуваа повеќе од 300.000 членови, поради ширење дезинформации за местење на гласови, и која тврдеше дека Демократите наводно се обидувале да ги украдат изборите.

Секое политичко рекламирање во моментов е забрането на платформата.

ИЗВОРНова економија
претходниот член,Марио Варгас Љоса: Тероризмот ќе е поизразен во време на епидемија
Следната статијаНов српски тест за КОВИД19 може да ја предвиди болеста

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде