Тензиите се зголемуваат меѓу европските власти и Фајзер и Бајонтек откако европските власти соопштија дека компаниите неочекувано го прекинале снабдувањето со вакцините ковид-19, дестабилизирајќи ги програмите за имунизација низ блокот, објави Волстрит журнал.

Италијанската влада побара од државниот обвинител да проучи дали може да преземе законски мерки откако Фајзер ја намали испораката на вакцината за оваа недела за 29%.

Исто така, германската провинција Хамбург соопшти дека Фајзер оваа недела достави помалку вакцини отколку што се очекуваше.

Во Европа, Фајзер и Бионтек првично испраќаа шишиња со пет дози на вакцина, но поради практиката на претпазливост позната како преполнување, шишињата содржеа доволно дополнителни течности за шестата доза.

Откако на 8 јануари Агенцијата за лекови на Европската унија донесе одлука дека може да се добијат шест дози од шише, компаниите го намалија бројот на испорачани шишиња, тврдејќи дека нивниот договор бил за одредена количина дози, а не за шишиња.

Компаниите рекоа дека планираат да го испорачаат бројот на дози што ги ветија.

Другите земји на ЕУ исто така беа погодени од намалената испорака, но ниту една не рече дека ќе преземе правни активности досега. Портпарол на германското Министерство за здравство изјави дека нема правно средство против намалените породувања.

ЕУ досега нарача 300 милиони дози на „Фајзер“ и „Бионтек“, а преговорите продолжуваат за уште 200 милиони дози.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде