дома информација вест Европјаните масовно се префрлаат на електрични возила

Европјаните масовно се префрлаат на електрични возила

Расте продажбата на електрични возила во Европа во време на пандемијата

36
0

Електричните возила учествуваат со 8% во продажбата на автомобили во Европа во првата половина од годинава, отворајќи го патот за тројка во нивниот удел на пазарот оваа година, се вели во анализата на невладината организација Транспорт и животна средина (Т & Е).

Иако пандемијата на новиот вирус на корона ја намали продажбата на автомобили, продажбата на електрични автомобили, кои T&E ги дефинираше како напојувани од батерии и хибридни модели, се зголеми.

Така, електричните автомобили повеќе од тројно го зголемија својот удел на пазарот во Европската економска област (ЕЕА), во споредба со првата половина на минатата година, покажуваат податоците на Т & Е.

Се очекува директната продажба на вакви возила приближно двојно да се зголеми оваа година, на еден милион единици, според анализата, пренесува Индекс.хр.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде