Германската компанија Лидл ќе отвори супермаркети во осум градови во Македонија, објави владата на таа земја, објави порталот SEEbiz.

Вредноста на таа инвестиција е 300 милиони евра.

Засега е познато дека една од продавниците ќе биде отворена во главниот град Скопје, додека за локациите на другите продавници сè уште се преговара.

Важно е дека постои обврска за инвеститорите да купуваат и продаваат домашни земјоделски и кондиторски производи, како и сите видови производи кои се конкурентни за сите пазари на Лидл во Југоисточна Европа, рече премиерот на Македонија, Зоран Заев.

„Лидл“ ги отвори своите први супермаркети во Србија во 2018 година и оттогаш бележи добри деловни резултати.

Неодамна, Лидл го прошири својот ланец продавници во Србија, како што се Белград и Нови Сад.

Многу граѓани на Македонија обично доаѓаат во Србија да купуваат во продавниците на Лидл.

 

ИЗВОРНова економија
претходниот член,Препознајте „мамино синче“ и бегајте што подалеку од него!
Следната статијаГодишен одмор: Се што треба да знаете за ваши права и обврски

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде