Тоа беше „тежок мамурлак“.

Вака го опишуваат своето искуство оние кои ја испробале вакцината Пфајзер против корона вирус. Тие тврдат дека по инјектирањето на вакцината, развиле несакани ефекти како што се главоболки, треска и болки во мускулите, кои на многу начини ги потсетувале на проблемите по вакцинацијата против грип.

Волонтерите кои биле подложени на тест вакцина велат дека симптомите биле релативно тешки. Еден од нив, 45-годишник, вели дека несаканите ефекти биле уште потешки по втората рунда вакцини, пишува Дејли меил.

Глен Дешилдс (44) изјави дека се чувствувал „страшно мамурен“ по вакцината против Фајзер, но додаде дека симптомите брзо исчезнале.

Повеќе од 43.500 луѓе во шест земји учествуваа во експерименталната вакцинација во третата фаза на тестирање на производ, произведен од фармацевтскиот гигант во обид да се бори против пандемијата.

Резултатите покажуваат дека вакцината е барем деведесет проценти ефективна. Овие податоци дадоа многу надеж дека животот како што некогаш знаевме дека наскоро може да се врати.

Велика Британија е меѓу првите земји што ја нарачаа вакцината во износ од околу десет милиони дози.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде