Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, опишувајќи ги рускиот претседател Владимир Путин и плановите на Русија по референдумот во четири региони во Украина, рече дека „ако рускиот лидер замисли нешто, тој го прави тоа“.

Тој додаде дека е вознемирен од тоа што тие територии ќе бидат припоени кон Русија.

-Тоа може да се случи, бидејќи Путин, јас го познавам, ако замисли нешто, го прави тоа. Таква е ситуацијата. Затоа му придавам големо значење на нашиот разговор. Се надевам дека ќе го оставиме прашањето на точката што ја достигна и дека ќе преминеме на дипломатија – рече Ердоган, пренесува агенцијата Анадолија.

Турскиот лидер претходно изјави дека денеска очекува телефонски разговор со Путин, додека од Кремљ велат дека засега нема такви планови.

Нуклеарна војна – катастрофа

Турскиот претседател им рече на новинарите дека нуклеарната војна би била катастрофа и дека дипломатијата е најправилниот чекор.

– Трошоците за транзиција во нуклеарна војна се катастрофални. Не треба ни да размислуваме за тоа, а камоли да го декларираме. Дипломатско решение е најправилно – рече Ердоган.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Рама: Русите кои не сакаат да војуваат добредојдени се во Албанија
Следната статијаКако да го научите вашето дете да ги собира играчите после игра?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде