Авиокомпаниите произведоа милијарда тони СО2 и профитираа од субвенција од 100 милијарди американски долари (75 милијарди фунти) не плаќајќи за климатските штети што ги предизвикаа, проценуваа истражувачите.

Анализата собира податоци за да се даде најјасна глобална слика за влијанието на честите летачи.

Само 11% од светската популација летал во 2018 година и 4% летаа во странство. Американските воздушни патници имаат далеку најголем јаглероден отпечаток меѓу богатите земји.

Емисии во авијацијата на САД се поголеми од следните 10 земји заедно, вклучително и Велика Британија, Јапонија, Германија и Австралија, се наведува во студијата.

Истражувачите велат дека студијата покажала дека елитната група која ужива во чести летови има големо влијание врз климатската криза што ги погоди сите.

Тие рекоа дека падот од 50% на бројот на патници во 2020 година за време на пандемијата треба да биде можност да се направи авиоиндустријата поправедна и поодржлива.

Ова може да се направи со ставање зелени услови на огромните спасувачки заеми што владите и ги даваа на индустријата, како што се случи во Франција.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде