Медицинските службеници во Бразил ги предупредија жените да ја одложат бременоста се додека не помине најтешкиот бран на пандемија на коронавирус, бидејќи тие веруваат дека варијантата на вирусот што влијае на таа јужноамериканска земја влијае на идните мајки многу повеќе од основната варијанта на коронавирусот, пишува во Чувар.

Оваа препорака доаѓа во време кога Бразил сè уште е еден од глобалните епицентри на пандемијата на вирусот корона.

Ако е можно, одложете ја бременоста за подобри времиња – рече официјалниот претставник на Министерството за здравство на Бразил, Рафаел Паренте, на прес-конференцијата во петокот.

Тој објасни дека препораката е издадена поради оптоварувањето на здравствениот систем, но и затоа што клиничките искуства на специјалистите покажуваат дека бразилската варијанта на корона вирусот, позната како П1, делува поагресивно кај бремени жени.

Во Бразил, болниците се преоптоварени, а залихите на лекови потребни за интубирање на тешки пациенти алармантно се намалуваат.

Варијанта на короната од вирусот П1, прва откриена во градот Манаус во Амазон, брзо стана доминантна во Бразил.

Се верува дека ова е главната причина за големиот број на заразени и мртви луѓе во таа земја.

Бразил е на второ место во светот по бројот на смртни случаи од коронавирус, по САД.

Во таа земја, вирусот корона се повеќе ги погодува помладите луѓе, а податоците од болниците покажуваат дека во март, повеќе од половина од сите пациенти на интензивна нега биле на возраст од 40 години или помлади.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде