Европската комисија препорача брзите тестови за откривање на коронавирусот да се користат главно кај луѓе што покажуваат симптоми.

Брзите анагени тестови треба да се користат во рок од пет дена од почетокот на симптомите или во рок од седум дена по контакт со лице заразено со ковид-19. Што се однесува до можноста за употреба на брзи тестови кај асимптоматски лица, треба да се има на ум дека податоците за нивната ефикасност во овој контекст се многу ограничени – се наведува во необврзувачка препорака до владите на ЕУ.

ИЗВОРНова Македонија
претходниот член,Сончево со мала до умерена облачност
Следната статијаПендаровски повтори дека нема да се расправа за етничко потекло и јазикот

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде