Кога кандидата ќе почне да се размножува, тоа доведува до габична инфекција, т.е. кандидијаза, која станува многу отпорна на лекови и опасна за телото.

Кандида е многу непријатна и со себе носи многу симптоми кои го отежнуваат секојдневниот живот:

 • Надуеност, надуеност, течна столица
 • Хроничен замор и исцрпеност
 • Лоша меморија и концентрација
 • Чести промени во расположението, нервоза и депресија
 • Кожни инфекции – егзема, осип, првут
 • Развој на автоимуни болести
 • Развој на ревматоиден артритис
 • Развој на алергии
 • Вагинални инфекции
 • Хормонални нарушувања – нередовни менструални циклуси, ПМС, хипотироидизам, хипогликемија

Девојките се поподложни на овој проблем од мажите, а решението за оваа габа е во храната. Иако сите веднаш се дрогираат, докажано е дека само ја намалуваат репродукцијата, но краткорочно пак премногу се множат.

Вистинското и единствено решение е комбинирана исхрана и исфрлање на некои намирници на одредено време.

За време на периодот на чистење на телото, забрането е:

 • Алкохол,
 • Бело брашно,
 • Оцет, мајонез, сенф, прелив за салата, кечап,
 • Пекарски производи, бидејќи содржат квасец,
 • Слатки.

Дозволено:

 • Зеленчук,
 • Морска храна,
 • Млечни производи,
 • месо (пилешко, телешко, говедско ..),
 • житарки од цели зрна,
 • течности како лимонада, чаеви.
 • Во периодот на чистење од кандида, многу е важно да внесувате доволно цинк и магнезиум и витамини А и Ц.
ИЗВОРNajzena.rs
претходниот член,Швајцарија ги укина сите ковид мерки
Следната статијаСтанови во Центар 1800, во Чаир 1200, во Струга достигна 1300 евра за квадратен метар!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде