На прашањето дали е вегетаријанец или не, Тесла рекол:

Јадам месо многу ретко, еднаш или двапати годишно. Богато е со протеини, но рибата е речиси подеднакво богата со протеини и масти и многу полесно се вари. Фосфорот што го содржи е одличен за нервниот систем. Но, фосфорот, додека го храни мозокот, предизвикува киселост во телото. И месото и рибата ни даваат брза енергија. Овие намирници им се неопходни на луѓето од одредени професии, иако ни го скратуваат животот поради нивниот состав. Меѓутоа, додека сме живи, тие ни даваат многу енергија.

Како што вели, за појадок сакал да пие млеко бидејќи е богато со протеини и да јаде јајца, особено белки бидејќи и тие се богати со протеини. Сакал и ориз, но не и сирење.

Зеленчукот е неопходен, иако не содржи многу протеини. Не дава многу енергија, но ги регулира цревата, му дава на телото витамини. Сакам да јадам ситна супа од кромид и сечкан целер подготвена со многу путер. Оваа комбинација лесно се вари и ја јадам со години.

 

ИЗВОРСтил - Курир
претходниот член,Од полноќ горивата ќе се продаваат по нови цени
Следната статијаСЗО: Аерозагадувањето е сериозна закана за здравјето на светското население

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде