Луѓето во Германија кои сакаат да се натурализираат како Германци и да го задржат своето прво државјанство, сега имаат датум пред Божиќ кога Бундестагот ќе ја разгледа нивната ситуација.

На имигрантите кои сакаат трајно да останат во Германија треба да им се даде можност да учествуваат и да дадат целосен придонес во натурализацијата. Модернизацијата на Законот за државјанство има за цел да создаде вистинска рамка за ова, рече портпаролката на Сојузното Министерство за внатрешни работи.

Генерално треба да се дозволат повеќекратни државјанства. Според тоа, натурализацијата повеќе нема да бара откажување од претходното државјанство.

Според Министерството, новиот закон, исто така, ќе го скрати времето што некој треба да живее во Германија пред да добие право на државјанство преку натурализација. Луѓето кои покажуваат докази за интеграција во германското општество ќе имаат и пократко време на чекање за натурализација, како поттик.

Оваа вест го означува почетокот на крајот на долгото чекање за многу жители на Германија, кои го одложија добивањето германско државјанство поради општото барање да се откажат од претходното државјанство.

Исклучоци имале само оние чие второ државјанство било од Европската унија, оние од земји кои не дозволуваат откажување и оние кои аплицирал за посебна дозвола да го задржат првобитното државјанство поради тешкотии – често долг и бирократски процес.

Додека другите земји, како Данска во 2015 година, веќе ги либерализираа законите за двојно државјанство, демохристијаните (ЦДУ) на Ангела Меркел останаа цврсто против тоа. Како доминантна политичка сила во Германија, многу долгогодишни жители на Германија речиси се откажаа од надежта дека законот ќе се промени.

Едно потенцијално отворено прашање е до каде треба да се прошири државјанството генерациски. Додека децата на натурализираните Германци нема да мора да се откажат од двете државјанства, Томае рече дека треба да има јасни правила за тоа дали внуците на натурализираните Германци треба да избираат државјанство ако веќе имаат право на друго.

Доколку, како што е предвидено, новиот закон биде донесен во летото 2023 година, старите правила може да продолжат да важат за кратко време, за да се осигура дека државните службеници се подготвени за новите правила. Точниот период на чекање најверојатно ќе стане појасен кога Бундестагот ќе почне да расправа за нацрт-законот.

ИЗВОРВесник.мк
претходниот член,Ново известување од Министерство за труд и социјална политика за неработен ден
Следната статијаЗемјите на Западен Балкан создаваат заеднички пазар за влез во ЕУ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде