Домашна маска за лице има предност во тоа што сами ја произведувате и ја знаете точната содржина.

Органската козметика е во тренд, токму поради природниот извор на составот.

Општопознато е дека, краставицата и лимонот имаат голем удел во градивото на органската козметика за кожа на лице.

Па така и оваа маска е составена на база на овие две компоненти.

Потребни состојки:

  • Краставица
  • Сок од 1 лимон
  • 1 лажица мед

Начин на подготовка: 

Изблендирајте една краставица. Ставете ја на цедалка и исцедете го вишокот од течност.

Во глазурата додадете сок од еден лимон и 1 лажица мед.

Медот ќе помогне во згуснување на смесата и ќе ги отстрани сите нечистоти од лицето.

Краставицата ќе ја хидрира кожата, а лимонот ќе ја стегне и дополнително ќе го освежи нејзиниот изглед.

Потребно е да стои најмалку 15 минути на вашето лице.

По тоа, исплакнете со млака вода и вашиот третман е завршен.

Повторувајте ја оваа постапка најмалку 2 пати неделно!

ИЗВОРМој збор
претходниот член,Лоши навики кои се „виновни“ за предвремено стареење!
Следната статијаВременска прогноза: Благ пад на максималната температура

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде