Оваа маска за лице целосно ја хидрира кожата, ги отстранува трагите на замор и кожата станува еластична, затегната и мазна.

Компоненти:

  • Густина – 1 лажица масло
  • Свежо исцеден сок од морков – 5 лажици
  • Павлака – 1 лажица масло

Подготовка на природна маска за лице:

– Истурете го згуснувачот во половина чаша ладна вода и мешајте додека згуснот не се раствори целосно.

-Истурете ја изматената смеса во тенџере и додадете 100 мл врела вода.

– Ставете го растворот на шпоретот и варете го на тивок оган додека смесата не се згусне.

-После тоа, кога маската за лице малку ќе се олади, додадете свежо исцеден сок од морков и павлака.

– Промешајте добро и ставете го на исчистеното лице да стои 25-30 минути (најдобро е ако можете да направите пилинг за лице пред да нанесете маска).

-Исплакнете ја маската со топла вода и нанесете нежно од крем на лицето.

-Истурете ја преостанатата количина на маската во мала тегла и ставете ја во фрижидер.

За подобар ефект, ставајте ја маската 3 дена по ред.

ИЗВОРАло
претходниот член,Дали чај од камилица навистина помага да заспиете побрзо?
Следната статијаДали навистина енергетските пијалоци се толку штетни?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде