Сирењето е богато со витамини, протеини и минерали, а најновите истражувања докажуваат дека штити од кардиоваскуларни заболувања и срцеви напади.

Покрај тоа што е богато со калциум, сирењето содржи и здрави масти кои лесно се апсорбираат од телото и го поддржуваат нивото на „добар“ холестерол во телото.

Истражувањата покажуваат дека дневната порција сирење треба да тежи 30 грама или треба да јадете парче сирење со големина на кутија кибрит дневно.

Ако се јаде на овој начин, сирењето може да го намали ризикот од срцеви заболувања за 14 проценти.

Сирењето содржи и киселини кои спречуваат затнување на артериите.

Сепак, без разлика колку е здраво, мора да бидете внимателни кога конзумирате сирење.

Никогаш не претерувајте, бидејќи може да го зголеми холестеролот, да доведе до дебелина, а солта во сирењето може да предизвика висок крвен притисок.

Ако ви е забрането сирење од здравствени причини или не ви се допаѓа неговиот вкус, експертите истакнуваат дека јогуртот и млекото со малку маснотии, исто така, можат да му обезбедат на телото важни протеини и минерали, но без опасната сол што ја содржи сирењето.

ИЗВОРlepaisrecna.mondo.rs
претходниот член,Жените избраа: Ова се топ три нејзини омилени секс пози
Следната статијаСе што треба да знаете за ризиците доколку сте вакцинирани против ковид

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде