Пукањето во Виена во понеделникот вечерта, за кое австрискиот канцелар Себастијан Курц рече дека дефинитивно е терористички напад, е најсериозниот терористички акт во последните неколку години во Австрија.

Во нападот загинаа три лица, како и еден напаѓач кој беше убиен од полицијата.

Неколку лица беа повредени, од кои седум потешко. Еден полицаец, кој ја чувал виенската синагога, пред којa започнал нападот, исто така бил повреден, но тој е надвор од животна опасност.

Ако синагогата била цел на напад, тоа би бил втор напад врз тој верски објект, по 1981 година, кога група Палестинци упаднаа во синагогата и убија едно лице.

Терористичките напади, особено со жртви, се ретки во Австрија во последните неколку години, а најсериозен случај досега е бомбардирање на Ромите на 4 февруари 1995 година во Оберварт, кога беа убиени четири Роми.

Зад тој напад стоеше неонацистот Франц Фукс, кој сееше страв испраќајќи бомба писма до политичари и познати личности.

Тој беше уапсен во 1997 година и се самоуби во затвор во 2000 година.

Последниот терористички акт беше напад пред две години врз војник кој ја чуваше иранската амбасада во Виена.

Војникот успеа да го одбрани нападот со нож и го уби напаѓачот.

Исто така, Тунижанец уби постара двојка во Линц во 2017 година, а тој е осомничен дека е близок со Исламската држава.

Тој тврди дека сака да му се одмазди на општеството поради Партијата на слободата на Австрија (ФПО), на што тој ја обвинува дискриминацијата на муслиманите.

Во текот на 2009 година, се случи фундаменталистички напад врз индиска верска зграда, при што еден гуру, кој пристигна од Индија, беше убиен, а девет лица беа повредени.

Кон крајот на осумдесеттите години, иранските агенти убија тројца високи курдски политичари во Виена, вклучително и австриски државјанин со курдско потекло.

Убиствата потоа се криеле во амбасадата и по интервенцијата на Техеран ја напуштиле Австрија, под полициска заштита.

Четири години порано, палестинската терористичка група Абу Нидал изврши терористички напад во 1985 година на шалтерот на израелската авиокомпанија Ел Ал на аеродромот Швехат во Виена, при што загинаа тројца патници, а 38 лица беа повредени.

Една година порано, турскиот дипломат Енвер Ергун беше убиен во центарот на Виена, а одговорноста ја презедоа ерменските екстремисти.

Во текот на 1981 година, Виена беше мета на два терористички напада.

Така, на 29 август, палестинска терористичка група упадна во синагога, убивајќи две лица.

Претходно, на 1 мај, групата Абу Нидал во Виена го уби претседателот на австриско-израелското општество, Хајнц Нител, градски политичар од редовите на Социјалдемократската партија на Австрија (СЈО).

Група терористи околу терористот Карлос упаднаа во седиштето на ОПЕК во Виена на 21 декември 1975 година, каде убија три лица и ранија бројни лица.

По тој повод, терористите земаа заложници, благодарение на што успеаја да избегаат во Алжир.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде