Велики четврток се празнува во спомен на последната вечера на Исус Христос, позната и како Тајна вечера, пред Јуда да го предаде.

Според верувањето, на денешен ден, Велики четврток, Христос ги собра апостолите во Ерусалим на Тајната вечера. Според евангелските записи, Христос благословил леб и вино на Тајната вечера, им ги поделил на апостолите и им рекол:

Земете, јадете, ова е моето Тело кое ви се кине, за простување на гревовите.

Потоа подигна чаша вино.

Пијте од сето тоа, ова е мојата Крв од Новиот Завет која се пролева за вас, а за многумина, за простување на гревовите.

Еден од апостолите, наречен Јуда Искариотски, излезе и Го предаде Христа за триесет сребреници.

Верувања на Велики четврток

Кај народот има различни верувања и обичаи, едно од нив е дека при празнувањето на овој ден не се празнува, туку само собири.

Светата Тајна Причест е востановена на Велики четврток, поради што се верува дека гревовите ќе им бидат простени и на најголемите грешници кои ќе се причестат на тој ден, а постеле на вода најмалку пет дена пред причестувањето.

Мештаните од блиските села носат голема свеќа, направена од чист восок, во Троношкиот манастир, која се пали во текот на целата година, додека не се донесе следната година.

Православните цркви на Велики Четврток извршуваат мир. Миро се готви три дена, од понеделник до среда, во котли во кои се става света вода, чисто вино и маслиново масло, а потоа разни масла, смоли, растенија и мириси. Ние користиме околу триесет супстанции.

Сликање со јајца

Во некои делови на Србија денеска почнува вапсувањето на велигденските јајца. Според обичаите, тие треба да бидат обоени до Велика Сабота.

Се верува дека црквата го прифатила вапсувањето на јајцата во 12 век, а кај нас овој обичај се јавува во 16 век.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Што најмногу ги нервира вашите колеги кај вас
Следната статијаЕвропска комисија не планира укинување на ковид сертификатите

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде