Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска ќе отпатува за Софија каде ќе го потпише билатералниот протокол меѓу Македонија и Бугарија.

Потпишувањето ќе биде во 10 часот по бугарско време, а претходно ќе се одржи состанок на меѓувладината комисија.

Ова следува по денешното усвојување на заклучоците за францускиот предлог во македонското Собрание по што Владата на седница одлучи да го прифати предлогот на француското Претседателство.

Премиерот Димитар Ковачевски попладнево на прес-конференција соопшти дека Владата го задолжила министерот за надворешни работи да ја информира Бугарија за заклучоците што ги изгласа Собранието.

Првата меѓувладина конференција, како што денеска најави премиерот Димитар Ковачевски, ќе се одржи во вторник во Брисел.

ИЗВОРНова Македонија
претходниот член,Комисијата за заразни болести препорача носење на маски на затворено!
Следната статијаПовозрасните мажи се поромантични во сексот одошто помладите

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде