дома информација вест Денеска е светски ден на храната, скоро секоја минута по едно лице...

Денеска е светски ден на храната, скоро секоја минута по едно лице умира од недостаток на храна

Светските ден на храната се слави низ сите континенти во светот

37
0

Светскиот ден на храната е меѓународен ден кој се слави секоја година ширум светот на 16 октомври во чест на датумот на основањето на Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации во 1945 година.

Денот го слават многу други организации кои се занимаваат со безбедност на храна, вклучително и Светската програма за храна и Меѓународниот фонд за развој на земјоделството.

Програмата за светска храна ја доби Нобеловата награда за мир за 2020 година за нивните напори за борба против гладот, придонесот за воспоставување мир во конфликтните области и за играњето улога на движечка сила да престане употреба на глад во форма на оружје за војна и конфликти.

Секоја минута се зголемува бројот на починати од изгладнување. А годинава досега починале 7,137,704 лица од недостаток на храна.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде