Православните верници ширум светот денеска го слават првиот светец во годината, кој во голем број семејства се празнува како празник на крштевањето, Свети Игнатиј Богоносец.

Според преданието, свети Игнатиј бил наречен Богоносец, бидејќи како дете Исус го зел во раце и го подигнал, па свети Игнатиј секогаш го носел Бога во срцето и умот.

Од друга страна, меѓу православните верници се вели дека свети Игнатиј бил грешник кој бил осуден да носи луѓе на грб преку реката, додека еден ден не убил човек кој го побрзал затоа што сакал да премине што e можно поскоро да заведе девојка.

Поради тоа убиство на свети Игнатиј, сите гревови се простени, затоа што народот сметал дека бракот со девојка е голем грев.

Наводно, кога свети Игнатиј бил фрлен меѓу лавовите во римскиот Колосеум, лавовите биле единствените кои не го допреле неговото срце.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Само 8 тужби за мобинг се усвоени во Македонија, а дури 18 се одбиени или повлечени
Следната статијаВо месец декември во Македонија е зголемена потрошувачката на храна, пијалоци и тутун

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде