Светиот пророк Илија се смета за еден од најголемите пророци кој го посветил својот живот на христијанството и молитвите, отуѓен во пустината, поттикнат од мислата да се обратат што повеќе луѓе од паганството. Тој беше прогонуван за вистинито предвидување на настаните.
  • Од Свети Илија силно грее сонцето

Се верува дека со прифаќањето на христијанството, народoт му ги припишувал особините на стариот бог Перун, кој контролирал молњи и громови, на свети Илија. Затоа голем број обичаи и верувања потекнуваат од претхристијанско време, а пророкот Илија го нарекуваат и „Гром“.

  • Не смеете да правите ништо денес за да не го навлечете гневот на свети Илија

Кога свети Илија ќе го удри гром, народот вели дека светецот пука во ѓаволот, затоа не треба да се крсти за да не се сокрие ѓаволот под крстот што не го удри гром.

Народот вели и дека треба добро да се погледне местото каде што удира гром бидејќи тоа е знак дека таму се кријат нечестивите.

Овој православен празник се паѓа во најсушниот и најтоплиот период од годината.

Токму поради оваа причина, се верува дека овој светец одредува кога и каде ќе врне дожд, а каде ќе има суша. Во селата низ Македонија на овој ден ништо не се прави на полињата за да не дојде до гневот на свети Илија.

Народна е и поговорката дека „сонцето е потопло од свети Илија“ поради верувањето дека од втори август, кога се празнува овој светител, горештините полека поминуваат.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Голем застој на ГП Табановце и ГП Богородица
Следната статијаМакедонија денеска го прославува Илинден: Ковачевски во Крушево, Пендаровски во Прохор и Џафери во Пелинце

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде