Православната црква и верниците го слават Свети Сисоје на 19 јули. Тој е заштитник на децата и брз помошник во секоја тага и неволја.

Во нашиот регион, овој светец е исклучително почитуван и ценет од мајките и жените, бидејќи тој се смета за заштитник на децата и брз помошник во секоја тага и неволја.

Затоа повеќето обичаи што и денес се почитуваат се однесуваат на деца. Многу мајки практикуваат пост 7 дена пред овој празник за да се причестат, а овој „седумдневен пост“ е непишано правило кон кое сè поголем број мајки почнуваат да се придржуваат.

Се верува дека на овој начин нивните малечки ќе бидат здрави и дека среќата ќе ги придружува во животот.

Ако врне дожд на овој ден, не заборавајте да ги оставите децата да истрчаат надвор и да се излечат!

Во некои делови од нашата земја, тој го зачува уверувањето дека тоа е водата што Свети Сисоје ја испраќа од небото кон нив и дека ќе расте најдобро и најздраво.

Постарите велат дека Свети Сисоје е најголемиот егзорцист од сите ѓаволи кои напаѓаат деца.

Затоа се верува дека денес децата можат да останат надвор навечер, бидејќи сите демони бегаат и се кријат.

Народот вели дека сè што ќе роди на овој ден ќе биде среќно и долготрајно.

Преподобен Сисоје Велики бил роден во Египет во денешен Египет и ученик на Свети Антониј.

ИЗВОРАло
претходниот член,Предности на исхрана без леб или бели пецива
Следната статијаОтец Тадеј: Има само еден начин да постигнеме внатрешен мир

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде