Морскиот воздух и вода се навистина добри за нашата душа и тело. Грците први ги забележале лековитите ефекти на морето.

Популарната таласотерапија – третман со морска вода – потекнува од Грција. Таласотерапијата се користела на грчките острови Родос и Крф пред 2.500 години.

Се користи за лекување на болести како егзема, артритис, астма, псоријаза и болки во грбот. Хипократ ги открил лековитите својства на морската вода набљудувајќи го нејзиното влијание врз раните. Тој забележал дека водата го забрзува зараснувањето на раните, спречува инфекција и ја намалува болката.

Во средината на 19 век, во Франција биле отворени центри за лекување на здравствени проблеми со помош на супстанции добиени од морето и морската вода.

 

ИЗВОРСтил - Курир
претходниот член,Д-р Јелена Божиќ објаснува како да постапите доколку имате убод од виолетова медуза која се појави на грчкото и албанското приморје
Следната статијаОд сите европски земји Албанија најбрзо закрепнува во туристичкиот сектор

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде