Во психологијата, постои терминот руминација, што значи размислување, односно прекумерно размислување, што е главно непотребно и оптоварувачко.

Иако во некои случаи е добро да размислите подлабоко и да ги погледнете сите факти, не е добро да го правите тоа поради секоја ситница, бидејќи овој начин на размислување може да стане исцрпувачки со текот на времето, особено за мозокот, на кој му треба квалитет одмор од време на време.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Колумна за Васко Ташковски: Фантазмогоричен свет на сликарот
Следната статијаСо чаша вино до поголема плата? Како ви се чини таа идеја?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде