Користениот сунѓер за садови е веројатно највалканото нешто што го имате во куќата, бидејќи собира повеќе бактерии отколку тоалетна чинија.

Затоа, се препорачува да се менува што е можно почесто – барем еднаш неделно.

Како и да е, според неодамнешното истражување објавено во списанието Journal of Environmental Health, рокот на траење на кујнскиот сунѓер може да биде до три недели, доколку се одржува правилно.

Затоа дезинфекцијата е многу важна, особено при високи температури, за да бидете сигурни дека сте ги убиле сите бактерии.

Треба да истурите вода во поголем сад, да додадете лажичка прашок за перење или сода бикарбона, да почекате да зоврие водата и да ставите сунѓер.

По неколку минути, намалете го огнот и оставете го да врие во вода што врие уште десет минути.

После тоа, отстранете го тенџерето од шпоретот, исцедете ја водата и оставете го сунѓер да се исуши на сонце. На овој начин, исто така, можете да дезинфицирате сунѓерски крпи за апсорпција на вода.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Ако сте повеќе од 1 година заедно шансите за раскинување се за 50% помали од почетокот на врската
Следната статијаНајмоќен антиоксидант кој ја одржува младоста и виталноста