Витамините и минералите се супстанции неопходни за нормално функционирање на нашето тело. Тие се одговорни за правилниот тек на сите негови процеси: од работата на срцето до растот на косата. Со цел сите витамини да бидат корисни, важно е да запомните неколку клучни работи.

Прво, тие мора да бидат правилно комбинирани, така што тие само се зајакнуваат еден со друг, а не обратно.

Второ, секоја група на витамини и минерали има свое оптимално време на внесување, кога придобивката за организмот ќе биде максимална.

Ќе ви кажеме зошто е подобро да појадувате витамини од групата Б, а пред спиење да пиете магнезиум и железо.

  • Витамини А, Е, Д, К

Витамините растворливи во масти А, Е, Д и К најдобро се апсорбираат од телото кога се земаат со храна која содржи масти.

Тајната е во тоа што мастите со навлегувањето во хранопроводникот го започнуваат производството на жолчка и ензими кои придонесуваат за транспорт на витамини во црниот дроб и нивна понатамошна обработка.

  • Калциум

Калциумот, важен за здравјето на коските и забите, генерално не бара посебни режими на внесување. Но, ако земате повеќе суплементи, имајте на ум дека не треба да се комбинираат со железо и цинк, кои можат да го потиснат калциумот во борбата за ресурсите на телото.

Помеѓу земањето на овие витамини, подобро е да се направи пауза од 1-1,5 часа. Овој пат ќе биде доволно за да не се мешаат едни со други во асимилацијата.

  • Б витамини

Покрај учеството во основните животни процеси на телото, вклучувајќи го и клеточниот метаболизам, витамините Б можат да се пофалат дека ни обезбедуваат дополнителен енергетски поттик.

Го стимулираат нервниот систем, па затоа најдобро време за витамините Б е појадокот. Ова ќе ве одржува продуктивни во текот на денот.

  • Магнезиум и железо

Најдобро е да ги земате овие додатоци навечер или дури и пред спиење. Зошто? Магнезиумот (иако, се разбира, сè зависи од количината) може да има лаксативно дејство – и дефинитивно не е она што би сакале во средината на денот.

Во исто време, кофеинот може да го блокира дејството на железото, па ако пиете многу кафе, суплементацијата треба да ја одложите за подоцна.

Конечно, големи количини на влакна може да ја попречат апсорпцијата на хранливите материи од појадокот, ручекот и вечерата.

  • Витамин Ц

Витаминот Ц растворлив во вода може да се зема во секое време од денот, но задолжително пијте го со чаша вода.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Кој народ е најинтелигентен во светот и на кое место се Македонците на ранг листата?
Следната статијаЗошто Св. Никола се смета за заштитник на сиромашните?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде