Дури и ако родителите се ниски, детето може да ја надмине нивната висина. Секако, тоа зависи од исхраната во детството, и од внесот на калциум и други витамини.

Исто така, доколку го запишете вашето дете на кошарка или некој друг спорт, поверојатно е детето да се развие и да ја надрасне висината на родителите, пишува порталот Могујатосама.рс.

  • Каква боја на коса ќе има детето?

Бојата на косата зависи од тоа чиј ген ќе преовладува. Ако и мама и тато имаат светла коса, и детето ќе ја има таа боја на коса.

Децата од нашите краишта главно имаат посветла коса во детството, а подоцна косата им потемнува.

Бојата на косата која се формира по дванаесеттата година останува доминантна до старост. Од родителите детето го наследува обликот на косата, кадрици, бранови, локни.

ИЗВОРАло
претходниот член,Колку време од денот треба да бидеме сами со себе?
Следната статијаОблека од овој материјал не се носи во текот на зимата:

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде