Дали некогаш сте отсуствувале од работа поради раскинување на љубовна врска?

Минувам низ ужасно раскинување. Долго време бевме заедно и имаме мало дете помладо од две години. Моето срце е скршено.

Секој ден се будам и веднаш плачам, бидејќи ме погодува реалноста на мојот живот. Цело време ми се гади во стомакот. Само сакам сето ова да престане и се да биде како што беше порано, изјавила анонимна жена од Велика Британија на Mumsnet, страница на која мајките споделуваат искуства и бараат совет.

Мојата евиденција за боледување на работа не е најдобра. Имам физички проблеми кои се влошија оваа година и морав да земам слободни денови поради нив. „Мојата работа е ментално захтевна, а околината таму е таква што не е добра идеја да се биде емоционално ранлив, а јас сум апсолутен хаос внатре таму, продолжи таа.

Помош, ве молам. Може ли да отсуствувам од работа поради ова? „Дали луѓето земаат слободни денови поради раскинување ако се чувствуваат како јас?, праша таа.

Некој ја советувал да разговара со својот лекар и да одмори една недела поради стрес, на што таа напишала дека се плаши што ќе мислат нејзините колеги за неа.

Можев, само ме загрижува што ќе мислат луѓето за мене на работа. Дали би осудиле колега што отсуствувал поради оваа причина? Мразам да ги изневерувам луѓето, но едноставно не сум подготвена за работата во моментов. Сакам да се стуткам и да плачам цел ден, рече таа.

Коментарите на луѓето кои ја читаат нејзината објава се различни. Некои се согласуваат дека е добра идеја да земете слободен ден за да му дозволите на вработениот да се опорави од раскинувањето, додека други мислат дека тоа е лоша идеја.

Некои дури мислат дека во таква ситуација е подобро да се оди на работа, бидејќи на тој начин се одвлекува вниманието и завршувањето на работните задачи е добра дистракција и со тоа барем во дел од денот не се размислува за тоа.

Ова се дел од коментарите:

-Јас лично не би земал слободни денови, но звучиш како навистина да се мачиш. Мислам дека е најдобро да одиш на лекар и да земеш боледување.

-Не би го осудил колегата ако земе боледување поради стресна пауза. Не воопшто.

-Некои луѓе ќе те осудат, но никој што го поминал тоа низ што ти поминуваш нема да те суди. Мислам дека треба да посетиш лекар.

-Искрено кажано, со оглед на тоа што веќе си отсуствувала долго време од работа, да, да ти бев колега ќе ти замерев.

ИЗВОРВработување
претходниот член,Меркел апалираше до западните лидери сериозно да го сфатат Путин
Следната статијаПрезентирана студијата „Ставови и перцепции на новинарите за транспарентноста на правосудството“ во издание на ЗНМ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде