Иако кучињата порано се користеа повеќе за терапевтски цели, а коњите како другите на списокот, мачките сега се почесто се користат.

Бројни студии покажаа дека животните можат да им помогнат на луѓето да заздрават.

Најважната карактеристика на терапевтската мачка е нивниот темперамент. Добра мачка за терапија мора да биде пријателска, трпелива, самоуверена, секогаш нежна и мора да реагира нежно во секоја ситуација.

Мачката за терапија мора да ужива во друштво на возрасни, како и во друштво на деца, мора да сака да се гушка и добро да ги толерира несмасните луѓе.

Овие животни мора секогаш да бидат мирни и толерантни кон луѓето, кучињата и другите животни, како и кога различни луѓе ги земаат во раце.

ИЗВОРАло
претходниот член,Хрватска го воведува еврото како официјална валута наместо хрватска куна
Следната статијаТри едноставни начини да ја подобриме нашата психичка состојба

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде