Докторот Горан Милосављевиќ даде важни насоки за сите нас, за што полесно да ја издржиме оваа пеколна жештина! Имено, високите температури го исцрпуваат и дехидрираат телото.

Во борбата со неподносливите горештини најчесто ги вклучуваме клима-уредите кои често работат цел ден, а лекарот имаше посебен совет за нив!

На овие многу високи температури треба да бидете умерени во се. Направете ја храната полесно да се вари, јадете повеќе овошје и зеленчук. Пијте повеќе течности, а што се однесува до климата, не треба да правите голема разлика во однос на надворешната температура – истакнува д-р Милосављевиќ.

А потоа ги изненади сите со советот да се користи климата додека спие.

Па, можеби е подобро да спиете со вклучена клима, се разбира не директно под неа. Нека работи клима уредот во соседна просторија, бидејќи ако не се оладиме, не можеме да се одмориме следниот ден – нагласува докторката.

Посебно го истакна фактот дека горештините се исцрпувачки и дека е неопходно да се одмори во текот на денот.

Легнете и одморете се во разладена просторија, само така ќе акумулираме енергија за следниот ден. Секако, ги советуваме нашите повозрасни сограѓани да не излегуваат кога е најтопло, туку да си ги завршат обврските во раните утрински или вечерни часови – заклучи доктор Горан Милосављевиќ.

ИЗВОРСтил - Курир
претходниот член,Неколку совети од искусни готвачи како да разликувате добар од лош ресторан
Следната статијаЗа вечерва се подготвува масовен граѓански протест

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде