Здружението на пријатели на животни во понеделникот ги повика граѓаните да посвојат куче или мачка од прифатилиштето и да им помогнат во овој предпразничен период, наместо да трошат пари за купување животни.

Ако секој избереше посвојување наместо да купува, сите засолништа ќе бидат празни. Ајде да им помогнеме на животните во засолништата со нивно посвојување, се вели во соопштението на „Анимал френдс”.

Важно е, велат тие, да се промени свеста дека животните не се работи и не треба да бидат предмет на трговија, а не подарок, а тоа е особено точно во ова време пред празниците кога многумина размислуваат за купување животно.

Ако имате услови да се грижите за животно, посвојте куче или мачка од засолниште или од здруженија за заштита на животни за да го спасите животот и на посвоеното животно и на оној што ќе го добие своето место во засолништето, велат „Анимал френдс“

Тие истакнуваат дека посвојувањето е благороден чин, додека купувањето животни го поддржува немилосрдниот пазар на миленичиња.

Затоа им кажуваат на граѓаните дека состојбата во прифатилиштата, како и сезоната на празници, треба да ги охрабри да посетат едно од многуте засолништа или нивните веб-страници.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде