Зголемената потреба за храна има врска со дневниот внес на вода.

Луѓето кои пијат доволно вода имаат намалена потреба од храна и обратно луѓето кои не пијат доволно вода имаат зголемена потреба од храна.

Voda
Водата е извор на животот и здравјето!

Причината е едноставна.

 

 

 

Кога ви е потребна вода, а не ја внесувате во течна состојба, тогаш организмот испраќа порака до центарот за глад во мозокот.

На тој начин организмот ги надокнадува потребите за вода преку храната.

Постои уште една занимливост кога е субјкетивното чувство на глад и жед во прашање.

Жед може да чувствувате само ако јадете калорична храна и вашиот систем за варење може да испрати порака до центри во мозокот кои ќе ви побараат вода.

Но на клеточно ниво тоа не се случува. Ако сте внеле течности кои повеќе исфрлаат вода одошто ја користат, дигестивниот систем ќе биде „задоволен“ и нема да ви бара дополнително вода иако вашите клетки умираат од дехидрираност.

На пример кога пиете пиво, вашиот дигестивен систем е задоволен исто како кога пиете вода.

На за клетките воопшто не е исто.

Така што најдобар начин да процените дека на вашиот организам му треба вода е константното чувство на глад.

Воедно, интересно е и тоа што колку повеќе пиете вода, толку повеќе организмот ви бара вода.

Што не е случај со другиот тип на пијалоци.

ИЗВОРМој збор
претходниот член,На прошетка задолжително понесете сончоглед, еве зошто:
Следната статијаКорона бран повторно на Балкан, над 100 заразени во Србија

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде